Nyitólap fomix.hu Véndiófa Csárda realpremium.hu
5000 forint
LEÍRÁS :

Névérték: 5000 forint
Tervezte : Vagyóczky Károly
előoldal - Vagyóczky Károly - gróf Széchenyi István arcképe Friedrich Amerling festménye alapján
hátoldal - Bojtos Károly - nagycenki Széchenyi-kastélytábrázoló metszet
Első nyomat: 1999
Kibocsátás: 1999 április 1.
Gyártási költség: Ft (bruttó)

Fehér színű bankjegypapírra nyomtatott bankjegy. A papír anyagában a bankjegy rövidebb oldalával párhuzamosan futó biztonsági szál található, amelyen a „MAGYAR NEMZETI BANK” felirat olvasható.

Hossza : 154mm
Szélessége : 70mm
5000 forint
 A bankjegy előoldala többszínű, az oldal széléig kifutó alapnyomattal és háromszínű képnyomattal készült, amelynek összhatása zöld és lila. Az írisszerűen nyomtatott alapnyomatok a bal oldalon található vízjelmező körül szürke, a szövegtükör körül halványkék és zöld, a bankjegy jobb oldalán szürke és zöld színhatásúak. A bankjegy alsó, felső és jobb oldali szegélyének hullámvonalas mintáiban mikroírással az „ÖTEZER FORINT” felirat ismétlődik. Az alapnyomat jobb felső részén az átnézőjel előoldali eleme található.
 A bankjegyen található vízjelmezőben gróf Széchenyi Istvánt ábrázoló árnyalatos vízjelkép látható. A képnyomat része a vízjelmező fölött lévő, tagolt formájú, világoszöld színű rozetta, amelynek ellipszis rajzolatú részében található a rejtett kép, amelyen megfelelő helyzetben az „MNB” felirat látható.
 A szövegtükörben az „5000 ÖTEZER FORINT MAGYAR NEMZETI BANK” feliratok, a Surányi Kovács Álmos Riecke Werner névaláírások, az „ELNÖK ALELNÖK ALELNÖK BUDAPEST 1999” feliratok, valamint a bankjegyhamisításért való büntetőjogi felelősségre vonatkozó záradék szövege: „A BANKJEGYHAMISÍTÁST A TÖRVÉNY BÜNTETI!” olvasható.
 A névaláírások mellett balra található a Magyar Köztársaság címere. A szövegtükör képnyomati elemeinek színe sötétkék.
 A képnyomat jobb oldali részén gróf Széchenyi István arcképe, jobbra fölötte a „GRÓF SZÉCHENYI ISTVÁN” felirat, jobbra alatta az „5000” értékjelzés látható. E képnyomat elemeinek színe lila.
 A bankjegy piros színű sorszáma két helyen – a bal oldalon a vízjelmező alatt vízszintesen, valamint a jobb oldalon az arckép mellett függőlegesen elhelyezve – található. A sorszám két betűből és hét számjegyből áll.
 A szövegtükör és a vízjelmező között, a bankjegy rövidebb oldalával párhuzamosan hologram hatású fémcsík található. A fémcsík felületén, a rátekintés szögétől függően, ismétlődő elemként a határozott rajzolatú „MNB” felirat, illetve a finomabb rajzolatú köztársasági címer látható. A fémcsík bal oldalán a – kisméretű számmal írt – „5000” értékjelzés ismétlődik.
5000 forint
 A bankjegy hátoldala többszínű, az oldal széléig kifutó alapnyomattal és kétszínű képnyomattal készült, amelynek összhatása világoszöld és lila. Az írisszerűen nyomtatott alapnyomatok a jobb oldalon található vízjelmező körül szürke, középen világoszöld, a bal oldalon szürke színhatásúak.
 A bankjegy alsó, felső és bal oldali szegélyének hullámvonalas mintáiban mikroírással az „ÖTEZER FORINT” felirat ismétlődik. Az alapnyomat bal felső részén az átnézőjel hátoldali eleme található.
 A képnyomat része a vízjelmező felett és alatt több sorban ismétlődő mikroírás, amelynek szövege „MAGYAR NEMZETI BANK”. A jobb oldalon a vakok és csökkent látóképességűek számára a címlet felismerhetőségét elősegítő jel található, amelynek színe lila.
 A képnyomat fő motívuma a nagycenki Széchenyi-kastélyt ábrázoló metszet, amelynek jobb alsó részén, ovális alakú rozettában az „5000” értékjelzés látható. A metszet alatt, bal oldalon az „A NAGYCENKI SZÉCHENYI KASTÉLY” felirat olvasható. E rajzolatok színe lila. A bankjegy felső részén az „5000” értékjelzés és az „ÖTEZER FORINT” felirat látható, amelynek színe sötétkék.
Kibocsátás: 2005.
Mint az 1999. évi kiadás, de az aláírók titulusa nélkül
5000 forint 5000 forint Kibocsátás: 2009. április 15.
előoldal: A vízjelmező alapnyomatában 1 mm átmérőjű sárga színű körök találhatók. hátoldal: A vízjelmező alapnyomatában 1 mm átmérőjű sárga színű körök találhatók.
Nyomtatás